Bir Bilene Sor

Kadın

Doğum kontrol haplarını nasıl kullanmalıyım?

Doğum kontrol hapları, gebeliğin önlenmesinde kullanılan en etkili yöntemlerdir. Bu yolla korunmak için öncelikle doktorunuzla görüşmeli ve haplarınızı doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmalısınız.

Hapları kullanmaya ne zaman başlamalıyım?

Doktorunuz tarafından doğum kontrol hapı yazıldığında adetinizin ilk günüyle birlikte hapa başlamanız gerekir. Ancak, hapları günün hangi saatinde alacağınıza siz karar verebilirsiniz. Bununla birlikte, hapları her gün aynı saatlerde kullanmaya özen göstermeniz koruma etkisini artıracak ve sizde bir alışkanlık yaratarak hapları içmeyi unutmanızı önleyecektir.

Doğum kontrol haplarına adetin ilk günü başladığınız zaman başladığınız ay içerisinde korunmaya başlamış olursunuz. Eğer adetin ilk günü hapları kullanmaya başlamazsanız o zaman kullandığınız ay tam korunma sağlayamazsınız.

21 tablet içeren doğum kontrol hapları: Ülkemizde doğum kontrol haplarının çoğunun içerisinde 21 adet tablet vardır. İlk kutuya adetinizin ilk günü başlamalı, her gün yaklaşık aynı saatlerde bir tablet içmeye devam ederek 21 tableti bitirmeli ve bittikten sonra 7 gün ara vermelisiniz. Bu 7 gün içerisinde her hangi bir gün adet başlayacaktır. Adetin başladığı güne aldırmadan mutlaka yedi gün ara vererek sekizinci gün yeni doğum kontorl hapı kutusuna başlamak gerekir. Yeni kutunun adetin ilk günü olması gerekmez, ilk gün kuralı sadece ilk kutu için gereklidir. Yeni kutuya yedi gün aradan sonra sekizinci gün başlanarak aynı şekilde haplar içilir ve kutu bitince tekrar yedi gün ara verilerek sekizinci gün yeni kutuya başlamak gerekir. 

Burada dikkat edilmesi gereken kural kutular arasında adet ne zaman başlarsa başlasın, kaç gün sürerse sürsün hatta adet başlamasa bile mutlaka yedi gün ara vererek sekizinci gün yeni kutuya başlanması gerektiğidir. 

28 tablet içeren doğum kontrol hapları: Bazı doğum kontrol haplarında 28 tablet bulunmaktadır. Bunların 21 tablet içeren haplardan etki olarak veya yan etki olarak bir farkı yoktur. Tek fark bu kutularda son 7 tabletin hormon içermemesidir. Kutudaki son 7 hap boştur (plasebo). İlk 21 hap hormon içerir. 28 tabletlik hapları kullanırken aynen diğerlerindeki gibi kullanmak gerekir. 

İlk kutuya adetin ilk günü başlamak ve sonraki kutulara hiç ara vermeden devam etmek gerekir. Son 7 hapta hormon bulunmadığı için zaten 7 gün ara vermiş gibi olmaktadır. 

Hapımı içmeyi unutursam ne yapmalıyım?

Doğum kontrol haplarının kontrolü sağlayabilmesindeki en önemli faktör doğum kontrol haplarının düzenli kullanılmasıdır. Doğum kontrol hapı düzenli kullanılmadıkça etkisi de azalma gösterir. Bunun için de doğum kontrol hapları mutlaka düzeli olarak kullanılmalıdır.

 

1 gün hap içmeyi unutursanız...

Doğum kontrol hapı kullanılırken hapı içmeyi bir gün unutursanız, hapı almadığınız aklınıza gelir gelmez doğum kontrol hapını kullanmanız gerekir. Devam eden günlerde de doğum kontrol hapını almaya devam etmelisiniz. Mesela doğum kontrol haplarınızı sabah alıyorsanız; pazartesi sabahı aldıysanız ve salı sabahı doğum kontrol hapınızı almayı unuttuysanız salı günü öğlen, akşam ya da çarşamba günü öğlen akşam doğum kontrol hapını kullanabilirsiniz.

Ancak iki gün unuttuğunuzda bu durum geçerli değildir.

2 gün arka arkaya hap içmeyi unutursanız...

Doğum kontrol hapının birbirini takip eden 2 gün alınmaması durumunda koruma etkisi de tamamen yok olacaktır. Bu durumda da hapınızı kullanmaya devam etmelisiniz. Ancak, hapın koruyucu etkisinin geçtiği bilinerek ek korunma yöntemi kullanılmalıdır. Prezervatif ya da diyafram gibi ek korunma yöntemleri gebe kalma olasılığınızı azaltacaktır.

Doğum kontrol hapları bir doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Haplarınızı doktorunuzun önerdiği gibi kullanınız ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde vakit geçirmeden doktorunuza başvurunuz.