Beslenme

4/3/2018
Sindirim Sisteminize Yardım Edin

Düzenli ve normal bağırsak hareketlerini gerçekleştirmek, midedeki yanma ve doluluk hissini önlemek için, sindirimi kolaylaştıracak doğal alternatifler:

Elma “Elma giren eve doktor girmez” derler. Elma, bağırsakların uygun şekilde çalışmasına yardım eden, pektin yönünden zengin bir meyvedir. Bu meyveden üretilen ürünlerden biri olan elma suyu sirkesi, doğal bir kabızlık giderici ilaçtır.

Havuç Havuç, vücudu zehirlerinden arındırmada müthiş bir doğal yardımcıdır. Sık sık havuç tüketmek bağırsaklarınızın normal ve uygun şekilde çalışmasına yardımcı olur. Çiğ olarak tüketmelisiniz, salataların üzerine rendelenmiş şekilde ya da suyunu içerek. Ama isterseniz onları pişirebilirsiniz de, ancak faydalı özelliklerini kaybetmemeleri için buharla pişirmelisiniz.

Soğan Soğan, kolestrol seviyesini düşürür ve güçlü bir antioksidandır. C ve E gibi vitaminleri içerdiği için iyi bir kabızlık gidericidir; soğan bağırsakların hareketleriyle uyum için de çalışır, bağırsak hareketine olanak sağlar.

Taneli Meyveler Çilek, yaban mersini, böğürtlen gibi bazı taneli meyveler, bağırsakları temizleme konusunda çok etkili olan antioksidan bakımından oldukça zengindir.

Muz Muz sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olan bir çok lif içermektedir. Ayrıca, muz bağırsak florasını güçlendirici etkiye sahiptir. Bu besini tüketmeniz özellikle kabızlık sorunu yaşıyorsanız önem taşımakta.

Domates Domates, içerdiği yüksek miktardaki lif sayesinde müthiş bir doğal kabızlık gidericidir. Ayrıca bol miktarda Likopen içerdiği için, kalın bağırsağın ve prostatın çok güçlü bir koruyucusudur, Domatesin karakteristik özelliği olan kırmızı rengi sağlayan Likopen aynı zamanda organlarda kanser oluşumunun da önüne geçer.Yorum yapabilmek için Üye Olun veya Üye Girişi Yapın