Spor

4.04.2018
Yaza hazırlık :Evde yapabileceğiniz egzersizler

Kat kat giyindiğimiz soğuk kış günleri geride kaldı ancak kış aylarında aldığımız kilolar da bize hediye kaldı. Disiplinli olarak evde yapabileceğimiz birkaç egzersiz ile vücudumuzu kısa sürede şekle sokmak ve fazla yağlardan kurtulmak aslında çok zor değil. Yazlıkları korkmadan dolaptan çıkartıp giymek için küçük bir çaba yeterli.

İşte evde yapabileceğiz egzersizler:

MekikMekik hareketi karın ve ve üst gövdeyi çalıştırır. Dizleriniz kalkık yere uzanırken ellerinizi başınızın arkasında birleştirip destek alabilir ve üst gövdenizle omuzlarınızı yukarıya kaldırarak hareketi tamamlayabilirsiniz.

YürüyüşEvinizde varsa yürüyüş bandı ile tempoyu gittikçe arttıran yürüyüşler yapmak kısa sürede yüksek kalori yakımı ile sonuçlanacaktır. Yürüyüş bandınız yoksa da sorun değil, güzel havalarda yarım saat, 45 dakikalık bir yürüyüş de gerçekleştirebilirsiniz. Günlük yürüyüş en az yarım saat ve olabildiğince hızlı tempoda yapılmalıdır. Terlemeden yapılan yürüyüşler yeteri kadar yararlı olmaz.

Çömelmeİnsan vücudundaki en büyük kas grupları bacaklarda bulunduğu için bacaklar ile yapılan hareketler tüm üst vücuda etki eder. Sırtınız dik bir şekilde sanki bir yere oturuyor gibi oturun ve yavaşça ayağa kalkın. Bu hareketi periyodik olarak yapmanız, yağ yakımı ve kas gelişimini etkiler.

Şınav Çekme Basit ve uygulaması oldukça kolay, herhangi bir ekipmana gerek duyulmadan uygulanan bir egzersizdir. Vücudun üst bölgesindeki tüm kasların çalışmasını sağlar. Yere paralel bir şekilde uzanıp, kollar vasıtasıyla vücudu kaldırıp indirme şeklinde uygulanır.

Bacak önde çökme hareketi

 Bir bacağınızı öne alın diğeri arkada vücudunuzu dik tutarak çökün. Ancak diz kapağını

zın yere değmemesine dikkat edin. Öne eğilmemeye ve vücudun dik olmasına dikkat edin. Aynı hareketi daha sonra diğer bacağınızı öne atarak yapın. 8 tekrar oldukça etkili olacaktır.

Kalça kaldırma hareketiSırtüstü yatarak ayaklar dizden kırılmalı. Eller vücudun hemen yanında, kalçayı yukarıya kaldıracak şekilde alt bedeni desteklemeli.Bu pozisyonda kalçanızı kaldırabildiğiniz kadar kaldırın ve 5 saniye kadar bekleyin.Bu hareketlerin yapılması sırasında derin nefes alıp verilmeli ve ve bol bol su tüketilmelidir.Yorum yapabilmek için Üye Olun veya Üye Girişi Yapın