Spor

6/5/2018
Ramazan'da nasıl spor yapabiliriz?

Oruç tutanların Ramazan’da egzersiz yaparken vücudun tüm gün besin almadığını mutlaka göz önünde bulundurması gerekir. Öncelikle yapılan egzersizler hafifletilmelidir: gün sayısı azaltılmalı, kaldırılan ağırlıklar  hafifletilmeli, set sayıları düşürülmeli ve dinlenme süreleri uzatılmalıdır.  Örnek olarak, yapılacak egzersizde koşu yerine hızlı yürüyüş tercih  edilmelidir. Vücut tüm gün besin ve su ihtiyacı duyduğu için iftardan  sonra yapılacak olan şiddeti yüksek egzersizlerle kalp rahatsızlığı başta  olmak üzere birçok sağlık problemi ortaya çıkabilir.  İftar saatinden sonra kan şekeri yükseleceğinden, egzersiz yapmakta  acele edilmemelidir. Yaklaşık 1-2 saat dinlenilmelidir. Vücudun besinsiz  ve susuz kaldığı unutulmamalıdır. Daha sonra yapılacak 45-60 dakikalık  tempolu bir yürüyüş metabolizmanın yavaşlamasını engelleyeceği gibi,  formda ve sağlıklı kalmayı da sağlar.  İftardan sonra yapılan şiddetli spor, kişinin daha önce geçirmiş olduğu  rahatsızlıkları yeniden aktif hale getirecek ve kişide istenmeyen sağlık  problemleri ortaya çıkaracaktır. Bu nedenle, genç yaştaki kişilerin dahi bu  konuda dikkat etmeleri gerekir. Yaşı ilerlemiş olan kişilerin ise  metabolizma hızları düştüğünden yapılan egzersizlerde genç yaştaki  kişilerden daha dikkatli olmaları ve mutlaka bilinçli bir eğitmen eşliğinde  spor yapmaları önem taşır.  Spor yapanların bu dönemde düzenli bir şekilde beslenmesi zordur ama  normal beslenmeye gösterilen özenden biraz daha fazla özen  gösterilebilir. Kas kaybı mutlaka yaşanacaktır diye bir durum söz konusu  değildir. 

 İftarda dikkat edilmesi gerekenler: 

 • İftara kadar iş yolunda ve iş yerinde agresif olmamaya çalışmak,  soğukkanlılığı korumak gerekir. Stresli ruh hali gereğinden fazla  kalori harcamaya ve bitkin düşmeye yol açabilir.
 • İftar sofrasında farklı besinler yer almalıdır. Haftada 1-2 defa  kırmızı et, 1-2 gün balık, 1-2 gün kuru baklagiller, hafta 1-2 gün  sebze yemeği olması sağlıklı bir denge kurmayı sağlayacaktır.
 • İftarda sadece bir kâse çorba içilmeli ardından spor salonuna  gidilmelidir. Diğer zamanlarda kullanılmıyor olsa bile oruç tutulan dönemde antrenman esnasında protein barlardan kullanılabilir. (set  aralarında azar azar ısırılmalı, bir bar bir saatlik antrenmanda  bitirilmelidir).
 • İftar yemeğinde aşırıya kaçılmamalı, aynı miktarda yemek 1,5 saat  sonra tekrar yenmelidir.
 • Bu dönemde su tüketimi daha da bir önem kazanıyor. Günlük su  ihtiyacımız 1,5-2 lt iken, sıcak aylarda bu gereksinim 2-2,5 lt’e  çıkmaktadır. Ramazan ayında da sıvı ihtiyacının mutlaka  karşılanması gerekiyor. Dolayısıyla su tüketiminin yanı sıra, taze sıkılmış meyve suları, az şekerli veya şekersiz meyve  kompostoları, maden suyu, kavun karpuz gibi sulu meyveler  tüketilerek sıvı ihtiyacının karşılanması mümkündür.
 • Çok yağlı yiyecekler, ağır hamurlu şerbetli tatlılar, metabolizmayı  yavaşlatacağından kilo alımına sebep olur. Bu besinler aynı  zamanda sindirim sistemi rahatsızlıklarını da bu süreçte  beraberinde getirecektir.
 • Tatlı tüketimi haftada 2-3 defa ile sınırlanmalıdır. Tatlılar yerine  kuru meyveler veya meyveli hafif tatlıları tercih edilmelidir.

 Sahurda dikkat edilmesi gerekenler: 

 • Sahur öğününü kesinlikle atlanmamalıdır. Sahur öğününü atlamak  hem metabolizmayı daha da yavaşlatacak hem de açlık süresini  uzatacağından baş ağrısı ve kan şekeri düşüklüğü gibi sıkıntıların  yaşanmasına sebep olacaktır.
 • Sahurda tam buğday veya tam çavdar ekmeği tercih edilmelidir.  Çünkü tam tahıllı unlardan yapılmış ekmeklerin daha uzun süre tok  tutma özelliği vardır. 1 avuç içi büyüklüğündeki pidenin yaklaşık 50-  70 kalori yani 1 dilim ekmek kalorisine eş değer olduğu  unutulmamalıdır.
 • Mümkün olduğunca sık aralıklarla beslenilmeli, iftarla sahur  arasında en az 2 ara öğün olmalıdır.
 • Sahur öğününüzde süt, yumurta, peynir çeşitlerinin yanı sıra az yağlı sebzeli börek ve bol söğüş tercih edebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için Üye Olun veya Üye Girişi Yapın