Yaşam

9/26/2018
Yazın Yedik, İçtik, Eğlendik. Şimdi Vücudu Yenileme Zamanı!

Yaz sadece tatil yaptığımız değil, kendimizi daha serbest bıraktığımız ve bu nedenle yediklerimize dikkat etmediğimiz bir mevsim. Ayrıca doğanın, özellikle de güneşin olumsuz etkilerine daha açık hale geliyoruz. Ancak artık yaz bitiyor. Vücudumuzu ve cildimizi yazın zararlı etkilerinden arındırmak, yenilemek ve kışa hazırlamak zorundayız.

Günde birkaç öğünde masamızdan eksik etmeyeceğimiz birkaç yiyecekle vücudumuzu yenileyebilir, kendimizi daha zinde ve sağlıklı hissedebiliriz. Böylece kışa da hazırlanmış ve hastalıklara karşı direncimizi artırmış oluruz.

  • Yaban mersini

C ve E vitamini Beta Karoten Antosiyanin içeriği ile beynin genç kalmasını sağlar.

  • Kayısı

Yüksek karotenoid içeriğiyle gençlik iksiri adını hak edecek kadar zengin bir besindir.

  • Kivi

İçeriğindeki C, B3 ve E vitaminleri lutein, potasyum ve lif sayesinde kan pıhtılaşmasını azaltarak uykusuzluk ve yorgunluğa birebirdir.

  • Muzlu Kivi Suyu: 

4 adet soyulmuş ve doğranmış kivi 500 ml elma suyu 1 yemek kaşığı limon suyu 1 çay kaşığı rendelenmiş portakal kabuğu blenderdan geçirilerek sıvı hale getirilir. Portakal kabukları eklenerek karışım bir tepsiye dökülür ve sertleşene kadar dondurucuda bekletilir. Sonrasında servis edilir.

  • Frenk Üzümü 

Yaşlanma karşıtı ve muhteşem bir C vitamini kaynağıdır. Doku ve hücreleri tamir ederek bunların yenilenmesini hızlandırır. Kansızlık, kireçlenme, yorgunluk, varis ve romatizma gibi hastalıkları tedavi etmeye yarar. İçeriğindeki selenyumla cilt kırışıklıklarını ve ince çizgileri önlemede etkilidir.

  • Kavun

Bizi yaşlandırmayan serbest radikallerle savaşan muhteşem bir yaz meyvesidir. LDL kolesterolü ve kan basıncını düşüren kavunu blenderdan geçirip tülbentle süzüp limon suyunu ve zeytinyağını da ekleyip karıştırarak tonik gibi kullanabilirsiniz.

  • Kuşkonmaz

Bilinen en iyi afrodizyak olan kuşkonmaz cildi ve kalbi gençleştiren E vitamini zenginidir. E vitamini içeren bu sebze kalbi korur ve beyni genç tutar.

  • Yumurta

Beynin gıdası yumurta yüksek lesitin sayesinde yalnızca hafızayı ve konsantrasyonu değil duygusal sağlığa da katkı sağlar. İçeriğindeki kolin, hücre zarını yenileyen beyindeki önemli bir hafıza molekülü olan asetilkoline dönüşür.

  • Zeytinyağı

Zeytinyağı, omega 9 yağ asidi olan cildi rahatlatan ve dinlendiren antienflamatuar özellikleri gösteren oleik asit açısından da zengindir.Yorum yapabilmek için Üye Olun veya Üye Girişi Yapın