Genel

10/9/2018
Sosyal yaşamımızı etkileyen önemli bir sorun: El terlemesi

Ter bezleri vücudun doğal termostatlarıdır, yani ter üreterek buharlaşmasını sağlarlar ve bu buharlaşma da vücudumuzu serinletir. Ancak ellerde bulunan ter bezleri beklenenin üzerinde çalışınca sıkıntıları da beraberinde getirir. Karşımızdaki insanlarla iletişimimizde eller, mesela tokalaşmak ya da dokunmak, önemlidir. Özellikle sosyal iletişimimizde sorun çıkaran el terlemesi kontrol altına alınabilir bir durumdur.

El Terlemesi Neden Olur?

Doğal Terleme

Vücut ısısı arttıkça ter bezleri ısı dengesi için daha çok çalışır. Bu durum sadece el terlemesine neden olmaz, tüm vücut terler. Genellikle panik atak, endişe, stres, sinirlilik ve depresyon ile terleme tetiklenebilir.

Genetik

Bazı kişilerde el terlemesi diğer insanlara göre daha fazla olur. Bu kişilerde genel terleme miktarı da daha fazla olabilir, el terlemesi miktarı vücudun diğer bölgelerine oranla daha fazla da olabilir. Bu duruma çoğu zaman genetik faktörler haricinde hiçbir açıklama getirilememektedir.

El terlemesi olan kişilerde sempatik sinir sistemi beklenenden daha fazla çalışmaktadır. Kaygı, heyecan, gerginlik, öfke ve korku gibi duygu durum değişiklikleri tetikleyici unsur olmaktadır.

El terlemesine genetik yatkınlığı olan kişilerin genellikle uyku ve sükunet halinde el terlemesi miktarı düşmektedir.

Hormon Değişiklikleri

Vücutta meydana gelen hormon değişiklikleri ve problemleri de el terlemesini tetikleyebilir. Bu tetiklenmeye genetik yatkınlık faktörleri etki ederek dengesiz terlemeye yol açabilir:

·       Şeker hastalığı

·       Hipertiroidi (Tiroid bezlerinin aşırı faaliyet göstermesi) ve tirotoksikoz (tiroid hormon yüksekliği)

·       Adet döngüsü ve menopoz

Bazı İlaçlar

Bazı ilaçlar yan etki olarak aşırı terlemeye yol açabilir. Özellikle bazı tür antidepresanlar ve tansiyon yükseltici ilaçlar böyle bir etki gösterebilir.

Bazı besinler

Aniden terleme yaşıyorsanız yediklerinize de dikkat etmeniz gerekebilir. Bazı gıdalar fazla terlemeyi tetikleyebilir. Örneğin, baharatlı yiyecekler vücuttaki fiziksel ısıyı artırır ve terlemeye neden olur. Baharatlı gıdalarla birlikte, kafeinli sıcak içecekler, alkollü içecekler, soğan ve sarımsak ile yapılan yemekler, kalorili ve tuzlu işlenmiş gıdalar da terlemeyi tetikler.

Terlemeyi kontrol etmeye yardımcı olan bazı gıdalar vardır. Terleyen eliniz için, magnezyum ve B vitaminleri açısından zengin gıdaları tüketebilirisiniz. B vitaminli gıdalar vücudun aşırı ısınmasını engeller, bu da ter bezlerinin ekstra çalışmasını engelleri. B vitaminleri tavuk, balık, tam tahıllı yiyecekler, yumurta ve yeşil sebzelerde bulunur. Terleyen ellerin nedenlerinden biri de vücuttaki magnezyum eksikliği olabilir. Magnezyum, ter bezi aktivitesini kontrol etmeye yardımcı olur, bundan dolayı beslenmenize magnezyum bakımından zengin besinler ekleyebilirsiniz.

Bazı magnezyum bakımından zengin gıdalar badem, avokado, muz, fasulye, kabak çekirdeği, siyah çörek pekmezi, soya sütü, kaju fıstığı, ceviz, kepekli tahıllar ve yeşil yapraklı sebzelerdir.

Düşük kan şekeri, aktif tiroid, kalp krizi, sinir sistemi rahatsızlıkları ve aşırı alkol kullanımı gibi nedenler de terlemenin belirtisi olabileceğinden terleme sorunu ciddiye alınmalıdır.

El Terlemesi Nasıl Geçer?             

Elde terleme doğal ve tıbbi yollarla kontrol altına alınabilir.

El Temizliği

Sık Sık Yıkayın 

Terli el, kendi kendine uzun süre kurumaz. Elinizdeki ter miktarı rahatsız etmeye başlayınca yıkayın, sonrasında kağıt havlu ile kurulayın.

Alkol İçerikli Dezenfektanlar 

Su yerine dezenfektan kullandığınızda antibakteriyel değil alkol içerikli ürünler kullanın. Alkol uçuculuğu sayesinde geçici olarak el terlemesini kurutur.

Mendil, Peçete

 Ellerinizi yıkamaya ve kurulamaya fırsat bulamayacağınız anlar için üzerinizde mendil veya peçete bulundurun. Bu sayede tokalaşma gibi durumlardan önce ellerinizi kurulayabilirsiniz.

Fazla Sabun Kullanmayın 

Tuvalet sonrası veya yemek öncesi olmadığı sürece elinizi yıkamadan önce sabun kullanmamaya çalışın. Çok sık yıkamanız gerektiği için ellerinizin arkası kuruyabilir.

Pudra Kullanın

Evdeyken veya ellerinizin biraz beyazlamasının sorun olmayacağı anlarda pudra kullanabilirsiniz. Pudra elinizdeki teri emer ve eşya taşımak, kalem kullanmak gibi işleri daha rahat yapabilmenizi sağlar. Bunun için bebek pudrası veya kabartma tozu kullanabilirsiniz.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

El Isısı

Zorunlu olmadıkça eldiven gibi el ısınızı iyice artıran kıyafetler kullanmayın.

Kozmetik Ürün Sınırlaması 

Vazelin ve Hindistan cevizi yağı gibi ellerinizde katman oluşturacak kozmetik ürünler kullanmayın. Bu ürünler hem ellerinizin terlemesini artıracak hem de ellerinizde yağlı bir his oluşturacaktır.

Ter Önleyiciler 

Genellikle koltuk altında kullanılan antiperspirantlar (ter önleyiciler) ellerinizde de aynı etkiyi gösterecektir. Alüminyum zirkonyum veya alüminyum klorit hekzahidrat içerikli olan antiperspirantlar diğerlerine göre daha etkilidir.

Stres Kontrolü

Bazı insanlarda ellerin terlemesi stres ve kaygıdan kaynaklanır. Stresi azaltmak ve ter bezlerinin aşırı aktifleşmesini önlemek için yoga ve meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca, derin nefes alma, müzik dinleme veya bir hobi edinme de stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Kaygılı olduğunuz anlarda oturun, gözlerinizi kapatın ve birkaç kez derin nefes alıp verin. Stres seviyenizi kontrol edemiyorsanız bir uzmana başvurabilirsiniz.

İyontoferez

Su kullanılarak ellerinize elektrik akımı verilen bir yöntemdir. İşlem esnasında ellerinizde karıncalanma hissedebilirsiniz ama ağrısız bir yöntemdir. Etkili sonuçlar alınabilmektedir.

İlaç Tedavisi

Bağırsaklardaki kas kasılmalarını yatıştırıcı etkiye sahip olan antikolinerjik ilaçların bir etkisi de terlemeyi azaltmasıdır. Dolayısıyla el terlemesi şikayeti olan kişilere doktorlar tarafından önerilebilmektedir. Ancak ağız kuruluğu gibi yan etkilerin görülmesi de olasıdır. Bu ilaçlar ağızdan alınabildiği gibi, doğrudan terleyen bölgeye uygulanan kremler ya da spreyler olabilir.

Sporcuların ve ağır çalışan kişilerin bu ilaçları alması önerilmez çünkü terleme onlar için hayati bir öneme sahiptir, terlemelerinin önlenmesi daha büyük sıkıntılara neden olabilir.

Botoks

Kırışıklıkların giderilmesi için kullanılan botoks şırıngaları, terlemeye yol açan sinirleri bloke etmek için de kullanılabilir. Ancak işlem ağrılı ve geçici bir yöntemdir. Yaklaşık 6 ayda bir tekrarlanması gerekir.

Cerrahi - Sempatektomi

Bu yöntemde el ter bezlerini kontrol eden sinir, göğüs içinden alınır. Bu işlemle el terlemesi şikayeti kalıcı olarak yok edilir. Ancak bu son çare olarak düşünülmelidir, çünkü el terlemesi yok olurken vücudun başka bir bölgesinin aşırı terlemesine yol açabilir.Yorum yapabilmek için Üye Olun veya Üye Girişi Yapın