Kadın

4.04.2018
Cilt sorunları: Yoksa Pkos mu?

Ciltteki rahatsızlıkları, hastaların yıllarca uğraşmasına, tedavi görmesine rağmen iyileşmeyebiliyor. Genel olarak, hastalıkların çoğu cilt bozukluğuna yol açabiliyor. Cildimizde sık görülen sivilceler, tüylenme, yağlanma, saç dökülmeleri, koyu ve açık renkli lekelerin arkasında hormonal hastalıklar bulunabilir.

Temelinde hormonal hastalıkların yattığı bu cilt rahatsızlıklarının tedavi edilebilmesi için önce asıl sorunun tedavisi gereklidir. Örneğin cildimizde sivilce, yağlanma, kıllanma varsa polikistik over hastalığından kaynaklanıyor olabilir.Bıyık, çene, favori, boyun, ense, göğüs arası, göğüs ucu, bel, omuz, sırt, karın, kol ve bacak bölgelerinde bulunan kılların miktarında artış, koyulaşma, kalınlaşma ve sertleşme polikistik over sendromu’nda sık görülen şikayetlerdir. Ciltte yağlanma ve beraberinde sivilce oluşumu sık görülür. Ayrıca saç derisinde kepeklenme olur. Vücudun bazı bölgelerinde ciltte koyu kahverengi lekelenmeler ve deri katlantıları görülür.

Estetik açıdan da sorun yaratan bu durumda mutlaka doktora başvurulması özellikle üreme çağında olan kadınlarda nedenin aydınlatılması ve tedavinin başlatılması açısından son derece önem taşımaktadır.Yorum yapabilmek için Üye Olun veya Üye Girişi Yapın